Поради лікарки: як покращити сон
Сон – це базова потреба людини. Нехтуючи ним, ми виснажуємо організм, а тривалий брак сну може навіть серйозно позначитися на здоров'ї.
Сімейна лікарка клініки «Behealthy» Ольга Сидорук підготувала 10 порад для покращення сну.
Людина проводить уві сні приблизно третину свого життя. Якщо ми повинні піклуватися про своє тіло під час неспання, аби наше життя було повноцінним і організм міг правильно функціонувати, то не менш важливо дбати і про повноцінний сон!
Вченими давно доведено, що сон впливає на всі сфери життєдіяльності організму, а «недосип» викликає:
- Погіршення роботи головного мозку; депресії;
- Зниження імунітету;
- Зниження ефективності вакцинації;
- Збільшується ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи (підвищення тиску, інфаркти, інсульти);
- Збільшується ризик розвитку цукрового діабету і ожиріння.
Оптимальна кількість сну варіюється залежно від індивідуальних особливостей та віку людини.
Фонд національного сну США дійшов висновку, що ідеальна кількість сну – від 7 до 9 годин для дорослих та від 8 до 10 годин для підлітків. Дітям молодшого віку потрібно значно більше, а новонароджені взагалі потребують 17 годин сну на добу.
Після напруженого дня доволі часто важко заснути. Однак міцний сон - запорука відновлення організму.
Для міцного сну варто дотримуватись цих 10 порад:
1. Дотримуйтеся режиму. Для того, щоб швидко засинати ввечері і легко вставати вранці, потрібно лягати в один і той же час. Так, ваш організм буде автоматично готовий до сну або підйому. Так, можливо, в перші дні ви не відчуєте результатів, адже для того, щоб ваш організм повністю перебудувався на новий графік, необхідно 3 тижні.
2. Прийміть теплий душ або ванну перед сном. Постарайтеся в цей час не тільки розслабити своє тіло, але і позбавитися від негативних, тривожних або надто радісних думок.
3. Уникайте перед сном напоїв з кофеїном. Каву або міцний чай краще замінити на тепле молоко або неміцний чай з медом і м‘ятою.
4. Провітрюйте кімнату перед сном. Найбільш підходить для сну температура — +18 С. Постарайтеся вимкнути перед сном всі обігрівачі або відкрити вікно, щоб у вашій спальні була потрібна температура.
5.Уникайте вживання алкоголю. Існує дуже поширена думка, що після спиртних напоїв краще спиться. Це помилка. Так, можливо, ви заснете швидше, але ваша нервова система буде збуджена, ви можете часто прокидатися, що не сприятиме нормальному сну і відпочинку.
6.Робіть фізичні вправи. Робити це потрібно не пізніше, ніж за 2 години до сну.
7. Уникайте їжі перед сном. Ваша вечеря повинна бути не пізніше, ніж за 2 години до сну (як і фізичні вправи) і не занадто щільним.
8. Розслабтеся перед сном. Я вже радила прийняти теплий душ або ванну перед сном. Крім цього, розслабитися допоможе улюблена книга або спокійна музика. Постарайтеся максимально піти від турбот, переживань і «відпустити» прожитий день.
9. Підбийте підсумки дня. Не менш ніж за годину до сну, постарайтеся підбивати підсумки дня і «закрити» його: поставте, що ви зробили, і що необхідно буде зробити завтра, які помилки були і що можна виправити. Не переносьте негатив в новий день, роблячи при цьому свій сон неспокійним і малоефективним.
10. Спіть в тиші. Постарайтеся максимально забезпечити тишу під час свого сну. Не варто також засинати під телевізор або радіо.
Читайте також:
«Грудне молоко завжди має оптимальний склад», - сімейна лікарка Наталія Назарук
Поради лікарки: Як краще харчуватися влітку
Поради лікарки: Що таке вакцинація та коли робити щеплення?