Гірудотерапія

Гірудотерапія (лікування п’явками)Гірудотерапія у Луцьку

Гірудотерапія (лат. Hirudotherapia< hirudо — п’явка + грец. Therapeia — лікування) — спосіб лікування пацієнтів із використанням п’явок. Разом зі звичайним кровопусканням метод  широко використовували з найдавніших часів. Відоме використання п’явок у Давньому Єгипті. Найбільшого застосування метод набув у XVIII–XIX ст. Зокрема, армія Наполеона використовувала щорічно до 6 млн п’явок для лікування хворих і поранених.

З медичною метою використовують п’явку медичну (Hirudo medicinalis), яку розводять на спеціальних фермах. У лікуванні зазвичай застосовують особин масою 1–5 г, кожна з яких може висмоктати 10–20 мл крові. При цьому вони вводять в ранку гірудин — речовину, що виробляється їх слинними залозами. Фермент гіалуронідаза, що міститься в ньому, сприяє проникненню інших БАР слини у тканини господаря на глибину до 10 см.

З якою метою використовується гірудотерапія (лікування п'явками)

Секрет, що виділяється п’явкою в кровотік пацієнта, має спазмолітичний ефект, зміцнює стінки судин, сприяє підтриманню фізіологічних параметрів роботи серця, зниженню згущення крові та поліпшенню мікроциркуляції. Гірудотерапія чинить комплексну оздоровчу дію на систему кровообігу, забезпечує результативність при лікуванні артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, порушень мозкового кровообігу, варикозного розширення вен, тромбофлебіту, геморою і є визнаним методом відновлення після інфаркту та інсульту. Метод використовують при деяких захворюваннях у гінекології, урології (простатит, пієлонефрит), стоматології (гінгівіт і парадонтоз), в комплексному лікуванні бронхіальної астми і цукрового діабету.

Крім того, секрет п’явки виявляє протизапальний і знеболювальний ефект, а також сприяє підвищенню імунітету, посиленню лімфотоку в тканинах, активації фагоцитозу і поліпшенню обмінних процесів. Розміщення п’явки на шкірі у скроневій ділянці сприяє істотному зниженню внутрішньоочного тиску і тому широко застосовується при глаукомі.

Гірудотерапія добре зарекомендувала себе при ураженнях периферичної нервової системи і деяких неврологічних захворюваннях. Відзначено позитивні результати при фурункульозі, червоному вовчаку, хронічній екземі, алергічних захворюваннях. Іноді непоганий результат  забезпечує при кровотечах — легеневих, носових, гемороїдальних.

Останнім часом почали використовувати для відновлення хворих після перенесеного Ковід-19

Протипоказана гірудотерапія при септичних станах, гемофілії, гнійному тромбофлебіті, гепатиті та у період вагітності.