12/01/21Вітамін сонця, молодості та життя - вітамін D
Важко знайти людину, яка не знає про важливість вітаміну D для профілактики рахіту у дітей. Люди більш старшого віку пам’ятають, як в дитинстві їх годували несмачним риб’ячим жиром. Але мало хто знає про важливість вітаміну D для дорослих людей.
Вітамін D – надзвичайно важлива сполука, що має низку фізіологічних ефектів у багатьох органах і системах.
Недостатність вітаміну D надзвичайно розповсюджена, її вважають однією з проблем охорони здоров’я у всьому світі, яка, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, має характер пандемії. У країнах Європи частка таких осіб сягає 57,7%. Проблема гіповітамінозу D актуальна і для українців. Нормальний рівень вітаміну D у плазмі крові зареєстровано лише у 4,6%, недостатність— у 13,6%, дефіцит— у 81,8% мешканців України. Лише у 6,1% жінок різного віку відзначають нормальний рівень вітаміну D .
На жаль, більшість людей не знають про наявність вітамінодефіциту, оскільки симптоми нестачі вітаміну D на початкових стадіях є слабко вираженими та неспецифічними. Їх нелегко розпізнати, навіть якщо вони мають значний негативний вплив на якість життя.
На ризик формування недостатності вітаміну D впливає низка факторів, серед яких:
- мало часу, проведеного на свіжому повітрі (як наслідок, недостатня інсоляція);
- проживання в регіоні з високим рівнем індустріального забруднення, оскільки домішки в повітрі здатні абсорбувати проміння сонця, протидіючи синтезу вітаміну D;
- темний колір шкіри (такі особи потребують більш тривалого контакту з сонцем для синтезу достатньої кількості вітаміну D, ніж люди зісвітлою шкірою);
- надмірне використання кремів із високим захистом від ультрафіолету;
- холодний клімат (у теплій шкірі процеси продукції вітаміну D мають активніший перебіг, ніж у холодній);
- харчування ( недостатня кількість в раціоні риби жирних сортів та молочних продуктів, яєць);
- вегетаріанство;
- надмірна вага / ожиріння (ймовірно,надлишковий вміст жиру негативно впливає на всмоктування вітаміну D);
- вік (здатність до абсорбції вітаміну знижується в процесі старіння);
- захворювання кишечнику (наприклад, хвороба Крона), печінки та нирок;
- вагітність чи лактація (у зв’язку зі зростанням потреби у вітаміні, зокрема, у жінок, які до вагітності перебували в групі ризику його дефіциту);
- лише грудне вигодовування (оскільки грудне молоко містить невелику кількість вітаміну D, немовлята на грудному вигодовуванні можуть потребувати призначення відповідних харчових добавок, особливо якщо не перебувають на свіжому повітрі щодня).
Останні дослідження довели багато позитивних аспектів впливу вітаміну D на здоров’я людей різного віку. Дослідження показали, що дефіцит та недостатність вітаміну D мають не тільки негативний вплив на опорно-руховий апарат, але є фактором ризику для розвитку низки гострих і хронічних захворювань, у тому числі інфекційних, аутоімунних, алергічних, серцево-судинних, цукрового діабету 1 та 2 типу, декількох видів раку, нейрокогнітивних розладів і психічних захворювань, а також інших станів, таких як безпліддя або патологічний перебіг вагітності та пологів.
Основні ознаки недостатності вітаміну D:
- часті хвороби, у тому числі інфекційного генезу
- підвищена втомлюваність
- біль у кістках та спині
- депресія, пригнічений настрій
- сповільнене загоєння ран
- біль у мязах
- випадіння волосся, ламкість нігтів
- схильність до травм та переломів
- алергічні реакції
При підозрі на вітамінодефіцит необхідно визначити рівень вітаміну D в крові.
Нестачу вітаміну D легко скоригувати. Можливими шляхами корекції є збільшення контакту із сонячним промінням, збільшення в раціоні кількості жирної риби чи молочних продуктів, прийом харчових добавок. Нормалізація рівня вітаміну D в крові супроводжується вагомим позитивним впливом на стан здоров’я.
З повагою та побажаннями міцного здоров’я,
Ваш сімейний лікар Клініки сімейної медицини «Біхелсі»
Людмила Місевич