08/06/21Приваблива засмага чи сонячні опіки?
Чи знаєте Ви, що засмага - це захисна функція нашого організму?
Меланоцити (клітини епідермісу) - у відповідь на агресивні UV-промені виробляють захисний пігмент меланін, який поглинає ультрафіолет, таким чином шкіра набуває бронзового відтінку. Існує три типи променів: UVB, UVC і UVA. Останній становить 98% променя ультрафіолету. Промені глибоко проникають у шкіру й провокують передчасне старіння та виникнення пігментних новоутворень, а термічні пошкодження шкіри можуть викликати розвиток онкологічних захворювань.
Людям із світлим волоссям та шкірою досягти смуглявості навряд чи вдасться, а ось отримати опік у гонитві за засмагою - запросто. Чим більше в шкірі меланіну, тобто чим темніше шкіра від природи, тим краще ви захищені від сонця.
Засмагати корисно?
Засмага є наслідком перебування під сонячними променями.
Сонце (ультрафіолетові промені) в невеликих кількостях має позитивний вплив на організм:
- допомагає швидше засвоювати жири, білки, аскорбінову кислоту, а також вітаміни E, D;
- підвищує імунітет;
- збільшує розумову й фізичну активність;
- зміцнює кісткові тканини та зубну емаль;
- має своєрідну терапевтичну дію на настрій людини: допомагає виробляти гормони щастя (серотонін);
- знижує рівень холестерину (достатньо проникнення під шкіру природніх УФ-променів всього на 1 мм);
- зменшує в'язкість крові;
- руйнує шкідливі бактерії та віруси,
- відновлює обмінні процеси.
Однак, тривале сонячне опромінення може призвести і до пригнічення імунітету, якщо не дотримуватися встановлених норм.
Корисною нормою перебування на сонці вважається 60 мінімальних еритемних доз протягом року. Це означає, що під прямими променями можна перебувати до 50 хвилин на початку сонячного сезону й близько 5-10 хвилин у його розпал.
Безпечні для засмаги години: ранкові (з 8 до 11) та післяобідні (з 16 до 19).
Вдень сонце агресивне, повітря максимально насичене вологістю, що створює умови для отримання опіків. У цей час сонячні промені найбільш глибоко проникають у шкіру, завдаючи їй найменшу шкоду.
У чому небезпека засмаги?
- Рак шкіри. Засмага та сонячні опіки підвищують ризик розвитку раку шкіри, в тому числі меланоми. Меланома - одна з найбільш небезпечних злоякісних пухлин людини, адже швидко поширюється, дає метастази по всьому організму й погано лікується на останніх стадіях. Основна причина виникнення - надлишкове УФ-випромінювання, яке пошкоджує ДНК клітин шкіри. Накопичені з самого дитинства помилки в структурі клітинної ДНК порушують і виснажують сонцезахисну функцію шкіри, збільшуючи ризик виникнення раку шкіри у зрілому віці.
Сонячний опік - головний фактор ризику розвитку меланоми, який зростає на 50%, якщо у людини було більш ніж 5 серйозних сонячних опіків за все життя.
- Фотостаріння шкіри. Сонячне випромінювання призводить до передчасного старіння шкіри та виникнення зморшок. Відбувається це так:
- Сонячне світло руйнує колагенові та еластинові волокна в шкірі, які роблять її пружною й гладенькою.
- Пошкоджена шкіра втрачає здатність до саморегенерації.
- Виникає передчасне старіння (фотостаріння).
Негативні наслідки від УФ-випромінювання для шкіри обличчя:
- Поява судинних зірочок на обличчі.
- Посилена пігментація - це відбувається через те, що меланін розподіляється нерівномірно, тому в деякі області він доставляється в надлишку.
- Вітиліго - захворювання шкірних покривів у хронічній формі. На тлі руйнування меланіну в організмі зменшується кількість меланоцитів, дерма втрачає природну пігментацію, і в результаті на окремих ділянках шкіри з'являються білі плями.
- Перманентне пожовтіння окремих ділянок шкіри.
- Зморшки.
- Еластоз - руйнування клітин еластину, які з віком і так виробляються в мінімальній кількості. Це призводить до втрати еластичності й пружності шкіри, іншими словами, шкіра обвисає та стає в'ялою.
Засмага - найкращий спосіб мати обвислу та зморшкувату шкіру до 40 років. Особливо якщо ви власник світлої шкіри. У людей, які щодня використовують сонцезахисний крем, шкіра старіє на 24% повільніше.
Як захистити шкіру від опіків?
- Уникайте сонця з 12.00 до 16.00. У цей період сонячні промені знаходяться на піку активності.
- Користуйтеся сонцезахисними засобами. Чим вище, тим сильніше захист. Обирайте засоби з не менш ніж 15, а краще - 30-50 SPF. Не забувайте наносити його за 30 хвилин до виходу на вулицю.
- Робіть перерви. Занадто багато сонця шкодить шкірі - ховайтеся під парасольку або йдіть усередину приміщення.
- Одягайте головні убори та сонцезахисні окуляри (з UV фільтром). Це захистить очі та волосся, а також убереже від сонячного удару.
- Уникайте засобів для посилення засмаги. Принцип їх дії - це посилення вироблення меланіну, щоб шкіра потемніла швидше.
- Не користуйтеся солярієм! Лампи в соляріях випромінюють величезну кількість УФ-променів. Шкіра людини отримує таке ж опромінення, як і при засмазі на відкритому сонці. Люди, які користувалися солярієм хоча б один раз, мають у 2-6 разів вище ризик утворення меланоми в порівнянні з тими, хто ніколи не використовував його.
- Щорічно відвідуйте дерматолога. Це допоможе запобігти ризикам перетворення новоутворень у злоякісні форми.
Якщо маєте родимки або новоутворення (навіть маленькі пігментні плями) на обличчі чи на інших відкритих ділянках шкіри, то перед запланованою замагою краще проконсультуватися з дерматологом. Лікар зможе визначити їх доброякісність та оцінити всі ризики засмаги, а також підказати оптимальні засоби захисту конкретно для Вас.
Будьте здорові!