02/06/21Діти і сонце
На календарі червень, отже пора літніх канікул та відпочинку. Мабуть, немає таких дітей, які б не любили, покупатися у водоймі, побудувати замок з піску і пограти в пляжні ігри. Однак, сонце та літня спека несе не лише щастя та радість, але й загрози та небезпеки.
Ніхто не заперечує що сонце корисно, так як під впливом сонячних променів в організмі людини виробляється вітамін D, який має позитивний вплив на здоров’я людини. А ще впливає на наш настрій, так як виробляється речовина серотонін – гармон настрою.
Ультрафіолетові промені впливають на лікування багатьох шкірних захворювань (псоріаз, екзема, акне).
Проте, одночасно з цим, сонце може бути небезпечним для шкіри. І для дітей ці ризики вищі, ніж для дорослих.
Ми відчуваємо цю відмінність, адже шкіра малюків більш ніжна. Дійсно, в дитячому віці верхній шар шкіри - епідерміс - розвинений не повністю, він дуже тонкий. Адже саме епідерміс забезпечує захист при перших ударах зовнішньої агресії. При тонкому епідермісі шкіра гірше утримує вологу, більше висушується під дією сонця і морської води.
Крім того, у малюків довго формується система захисту від сонячних променів. Клітини, що продукують темний захисний пігмент меланін, починає ефективно працювати лише до кінця другого - початку третього року життя. До цього терміну сонце викликає почервоніння, подразнення шкіри, і локальну появу пігментних плям, тобто засмагу, яка формується нерівномірно.
Лікар-педіатр Олена Боднар розповідає про правила безпеки перебування на сонці, аби щоденні прогулянки приносили тільки користь.
1. Намагайтеся проводити більше часу у тіні.
УФ-промені найсильніші та найбільш шкідливі з 11:00 до 16:00.
Незалежно від часу доби старайтесь уникати прямого сонячного проміння та перебувати у затінку. Це найпростіший спосіб попередити сонячні опіки. Будьте обережні біля поверхонь, які відображають сонячні промені та/або швидко нагріваються, наприклад, піску чи води.
2. Обирайте одяг, який захищає від УФ-променів.
Правильно підібраний одяг також може забезпечити хороший захист від шкідливої дії УФ-променів. Одяг з натуральних тканин забезпечить найкращий захист (наприклад, котон, легкі бавовняні тканини).
3. Одягайте панамку/капелюх.
Найбільший рівень захисту забезпечують головні убори, які захищають від сонячних променів не лише верхню частину голови дитини, а й вуха та шию, наприклад, панамки. Сьогодні дуже популярними серед дітей різного віку є кепки, але вони не захищають вуха та шию від УФ-променів. Тому, якщо ваша дитина одягає таку кепку, обов'язково нанесіть сонцезахисний засіб на відкриті ділянки шкіри.
4. Одягайте дитині сонцезахисні окуляри. Якісні сонцезахисні окуляри захистять очі від шкідливих УФ-променів. Обирайте зручні та практичні сонцезахисні окуляри, які максимально захищають очі та забезпечують 100% UVA/UVB захист.
5. Пам’ятайте про сонцезахисний засіб.
Коли йдете з дитиною на прогулянку у спекотну пору року, використовуйте сонцезахисний засіб (крем, спрей тощо) широкого спектру дії (UVA та UVB) із SPF 30 та вище, в залежності від погодних умов. Важливо покрити всі відкриті ділянки шкіри за 30 хвилин до того, як дитина вийде на вулицю, щоб у шкіри був час поглинути крем. Необхідно наносити засіб принаймні кожні дві години, але частіше, якщо дитина плаває або грає у воді.
Дотримуйтесь інструкцій щодо використання конкретного засобу, наведених на упаковці. До складу різних засобів входять різні компоненти, тому варто спочатку протестувати конкретний засіб на невеличкій ділянці шкіри, і у разі подразнення або почервоніння (алергічна реакція), спробувати інший. Якщо ж реакція буде сильною, проконсультуйтеся із лікарем.
Застосування сонцезахисного засобу не означає, що ваша дитина може проводити більше часу на сонці, це просто один із типів захисту, тому варто дотримуватися й інших правил та рекомендацій.
Важливо!
Зазвичай, першим проявом надмірного перебування дитини на сонці є почервоніння шкіри. Інколи може пройти до 12 годин, поки на шкірі з’являться перші симптоми негативного впливу сонячного проміння. Щоб запобігти цьому, дотримуйтеся основних правил безпеки перебування на сонці та максимально захистіть шкіру дитини від дії УФ-променів.
Будьте здорові!
З повагою,
Олена Вікторівна Боднар,
Лікар-педіатр клініки сімейної медицини «Біхелсі»